Listopad 1989 povalil komunisty i zadrátované hranice. Pár přátel se rozhodlo vydat do Skotska: Jan Bejšovec, Jaroslav Vožniak, Jan Chvátal z Kyjova, Gaston Vojtěch s tehdy zatím jen přítelkyní Áňou a Jan Králík s manželkou Evou. To byl ve Skotsku nářez! IVCA Rally trvala skoro týden, pořádal ji John Pinkerton (významná figura v oboru nejen v Británii) s manželkou Dottie. Potkali jsme se tam s mezinárodní rodinou sběratelů z celého světa, všichni si pokládali za čest a vlastně i povinnost přivézt co nejzajímavější stroj, kopie ještě neexistovaly. Akce měla sousedský charakter i trochu spartánské podmínky. Úsměvná chvilka: všichni účastníci se sesedli ve stodole na lavice ke stolům, John nesl ohromný hrnec, Dottie z něj vybírala rukou brambory a každému dala porci na talíř. Když všichni dostali a hrnec byl prázdný, otevřela se vrata a vešla skupina opozdilců. John popadl kastrol a obcházel stoly, před ním cupkala Dottie a každému sebrala z talíře jeden brambor, aby se dostalo i na nově příchozí. Zkrátka bylo veselo. My jsme si řekli, že brambory uvařit umíme taky, a na slavnostním večeru jsme vyhlásili, že uspořádáme IVCA Rally v Praze, jak bude volný termín. Československo mělo tehdy ještě nejlepší zvuk, Havla tam znal každý. Volný byl rok 1993, takže jsme měli čas.
Nutno připomenout, že na IVCA Rally navázala první konference ICHC – International Cycle History Conference, kterou pořádal rovněž John Pinkerton. Od té doby se koná pravidelně rok co rok v různých zemích. Scházejí se na ní badatelé z celého světa, po konferenci vychází sborník přednášek, do roku 2021 jich vyšlo 30. Dnes tvoří základní materiál pro každého, kdo se zajímá o historii kola a cyklistiky. Sborníky vyhcázejí bohužel v nákladu do 100 kusů, jsou to dnes vzácné tisky.
Onoho roku 1990 jsme konferenci ignorovali. Nic jsme o historii nevěděli, takže co by tam tak asi mohlo být zajímavého? Drobný důkaz tehdejšího neználkovství, nejen pokud se týkalo velocipedů.